Marriage Potential in Natal

January 11, 2022 at 19:01 (UT/GMT)
(Gemini) ReaDea
Marriage Potential in Natal
Hello guys,

Can someone please tell me if my natal chart shows a potential to get married ? :1:It´s difficult to me to predict potential time of marriage and if it ever is going to happen. :4:

Usually I read this things easily in other people´s charts but when it comes to mine, Im just not objective. And because of these steliums in 5th & 11th with the lord of the 7th I need a second opinion.
Because Im subjective in reading my own chart I´m afraid I´m not guessing good description of "the one" or anything else :4::4: :4:

P.S. I hope I´ve attached my chart successfully :4:

Posts in topic

Page: 2 1
Sort posts:
January 12, 2022 at 01:48
(Sagittarius) Sagit » Rosincvist
In the words of Dos XX.

"Stay thirsty, my friends"

Man and woman need to be hydrated.

It´s why lizards have an Abraham Lincoln smile.

They´re parched!!

:117: :62: :36:
January 12, 2022 at 01:47
(Gemini) ReaDea » Rosincvist
Oh, I will. I promise :76:
just may I ask, if you have time to give a look to my natal chart, for your opinion when will I meet a guy with whom I will want to get pregnant with? Favorable period? :4:
January 12, 2022 at 01:34
(Taurus) Rosincvist
Be careful about an urge to :117: while pregnant!
January 12, 2022 at 00:23
(Sagittarius) Sagit » ReaDea
Well, then. Hopefully your neighbor is nearby.

:117:
January 12, 2022 at 00:21
(Gemini) ReaDea » Sagit
I drink to that :117:
and hoping my ´´fate´´ will show up while I´m still in mood
January 12, 2022 at 00:04
Exactly!!

That´s crazy talking about kids on the first date.

It does happen, though. Some men totally know what they want and whom with.

And make it so. Fate.
January 11, 2022 at 23:58
(Gemini) ReaDea » Sagit
LMAO :61: :61: :61:

They usually want. It´s very scary when you go on the 1st or 2nd date, and while I drink my coffee peacfuly they start talking about ,,our kids´´ I immediately start seeing my belly growing like a balloon and ofc I start freaking out... (1st time that happen I was 19)
I bet it would be funny as hell to see myself telling a guy - ,,you, congrats, you´re the choosen one. Where´s my ring...´´ lol

:61: :61: :61:
January 11, 2022 at 23:34
Does that person want to marry you??

Man, I better get an invite.

Based on the particulars, my gift will be a block of ice in the shape of a ghost.

Your welcome!!!

:61:
January 11, 2022 at 23:31
(Sagittarius) Sagit » ZynCitrus
Aah. Very good, very good.

We, you and I, don´t need no GPS.

It´s like going to hell.

Once you´ve been there, you know your way around.

By the way, nice bio pic.

Very pretty.

Did you like my bio pic?

Oh, good!!!
January 11, 2022 at 23:26
(Gemini) ReaDea » Sagit
Someone wrote me in mgs that if I marry I´ll will get married quickly, after very short relatinoship... maybe before fears and overthinking take over? :1:
January 11, 2022 at 23:15
(Cancer) ZynCitrus » Sagit
"With Lilith, there, a certain type of fear is present. A foreboding of being taken over.

Can you imagine the patience, here?

Making damn sure one is making the right decision for all the right reasons."

I´ve got the same from this chart, using only planets... I don´t know anything about those so I don´t have capacity to think in that way, sound complicated, but we ended up at the same place
January 11, 2022 at 23:07
(Sagittarius) Sagit » ZynCitrus
I ask because of Chiron at the Sun/Moon midpoint.

With Chiron, I immediately go to Virgo. I think of Chiron as Virgo ruler over Mercury due to health/analytics/wisdom.

I say. I said, I say Chiron told Mercury to throw his rod at the two fighting snakes in ORDER to create the Caduceus.

Chiron has the wisdom, Mercury does the deed and takes the credit. Such a trickster!!

The Vertex is a point where there is no effort required on your own. Attraction by way of "stillness."

With Lilith, there, a certain type of fear is present. A foreboding of being taken over.

Can you imagine the patience, here?

Making damn sure one is making the right decision for all the right reasons.

January 11, 2022 at 22:58
(Cancer) ZynCitrus » ReaDea
podrzano od saturna ali imas natalne sve vladare u tome 1-7 i ve
January 11, 2022 at 22:57
(Gemini) ReaDea » ZynCitrus
U sad sam se zbunila, solar najmanje radim. Šta bi mi to donelo? Nadam se nešto dobro? :27: meni asocijacija sunce i Venera u prvoj (vladar 5 i 7) da će on prići, naći mene :4: to bi bilo divno
January 11, 2022 at 22:43
imas i sunce konj venera u 1 solarnoj orb 2 sa trigonom od saturna takodjer orb 2
January 11, 2022 at 22:37
(Cancer) ZynCitrus » Sagit
why do you ask about 4.8 virgo?
Lilith and vertex? Why is that important? Does it have to be personal planet or Juter saturn neptun work too?
January 11, 2022 at 22:37
Može li se taj Jupiter malo zadržati, svidja mi se kako zvuči. Nadam se da se nije potrošio aspekt. Kontam ujak mi živi u preko sa ženom i njegov prijatelj iz Švajcarske hteo da me upozna sa sinovima kad dođu ovde i moj ujak napravio scenu 🤦🏼‍♀️ kao ne, ne i ne... Nadam se da nije to
January 11, 2022 at 22:35
Congratulations!!!

He is your Starter Husband!!!

:61:

All of the muss without the fuss.

Good luck on your search!!
January 11, 2022 at 22:27
(Gemini) ReaDea » Sagit
I have a gay friend with 4-8 Virgo so I guess I have not met the guy yet. :61:
Other male friends are just friends I don´t see them in romantic light...
I hoped it will be a favorable time to meet someone, but kinda nothing is happening... For a while it didn´t hit me to meet someone and say ,, WOW, what a man"
January 11, 2022 at 22:04
Makes sense with the words you have spoken, literally.

Sun/Moon in 5th. Chiron is there!!!

Do you have any male friends at 4 - 8 degrees Virgo?

Do they or anyone else have their Venus on your SN?

If vedic, you can do the maths.

Just a starting point.

How does it work? Find a person and then work on an agreed on goal...

Or.

...wait for a "time" and go about it environmentally?
January 11, 2022 at 21:47
(Gemini) ReaDea » Sagit
I want to have male version of myself and enjoy life in company and have fun :75:
January 11, 2022 at 21:14
(Cancer) ZynCitrus
U progresijama sunce dolazi na svoje za 4 godine. venera se vraca na natalnu poziciju isto za 4 godine

U direkcijama je sad Ju dosao na sunce, opet neko inozemstvo 4-5 kuca, mozda kakvo vracanje nekog s putovanja...moze biti netko koga si nedavno upoznala prije 1-2mj ali vezan je za posao, za svakodnevne aktivnosti negdje gdje ides stalno, teretana? U profekcijama je sad aktivna 10 kuca i mars svi tranziti marsa i na marsa bitni ove godine... a ove godine je mars retro u blizancima ostaje tamo jaaako dugo... sa sunca tvog krece u retro hod u augustu septembru tako nekako...tako da 6mj ce ti 5 kuca i blizanci bit aktuelna

solarni asc ti ove godine pada u 5kucu i na natalnu veneru a venera na jupiteru sa sjevernim cvorom u 12 solarnoj...opet inozemstvo
January 11, 2022 at 21:02
(Sagittarius) Sagit
Why do you want to be married?
January 11, 2022 at 20:54
mora bit cudan i drugaciji, ne jer to neki planet kaze, osim sto je mars sa NN i to su drugaciji ljudi, posebni na neki nacin, nego kad gledam sta tvoje sunce ti ego hoce i trazi sad ne gledam sunce kao vladar 7 nego tebe, a ti si sva u blizancima i znatizeljna a onda ako idem i na sunce op sa i ur, nesto ne stima od kuce, prestrogi starci i uvjerenje kakav taj netko treba biti odakle dolaziti i sl, kakav status imati i onda bunt na to

sto se zanimanja tice, ne vidim bas ljekare, ali vidim trgovca, ucitelja ne mogu bas svi biti novinari i pisci, simbolika merkura, nekakva komunikacija, postar, dostavljac, 5 kuca djeca odgajatelj... a mozda samo ima vec djecu i zenu od prije i ide na kraca putovanja da ih posjeti, a mozda ce samo biti veza uvijek bez ozakonjivanja na divlje da ne zivite zajedno nego da putujete kratko da se vidite

sa aqua na asc mislim da ti to i ne bi tesko palo
January 11, 2022 at 20:51
Hvala najlepše na odgovoru. Nema veze religija, niti odakle je, mada su uglavnom baš visoki, a ja nisam :61: inače sam otvorena - najbitnija mi je komunikacija u početku. Privlačnim lavove i ovnove sve bude super, oni priđu i onda se nekako razmaze u vezi i osetim kao da treba ja da budem i muško i žensko, da se tako izrazim, imam osećaj da sam sa tim bivšima imala decu da bi samo ja brinula o egzistencijalnim stvarima dok oni ostvaruju svoje hobije (imali su najguplje hobije) i to me odbije. I istina, imam malo muškog razmišljanja i ponašanja :61: S obzirom da mi je Saturn sad u prvoj uozbiljila sam se malo. Ono što me zbunjuje kad gledam jeste da su mi 2 devojke ranije pročitale različito jedna je rekla da ću stati na ludi kamen sa likom koji ima svoj biznis, rodjen preko ali iz našeg regiona, dok je druga videla uniformu i kao možda lekar. Sad ja kad gledam vidim samo nekog ko voli da pozira, ne kontam ni gde se vidi uniforma niti gde se vidi inostranstvo. Kajem se što ih nisam pitala kako vide. :1:
« previous  next » »|
Current Planets, Astrology Transits, Chart of this moment
Current planets
Planetary positions
Show chart »
Lunar calendar 2022
Moon calendar
New Moon in Cancer Cancer
Show calendar »